עובדות אלטרנטיביות / עונה שנייה מופתית ל"האיש במצודה הרמה", ופתיחה מסקרנת ל-SS-GB

פורסם ב-30/3/17, מגזין G – גלובס

The-Man-in-the-High-Castle-Season-2-slice
"האיש במצודה הרמה". צילום: אמזון

@@

בימים שבהם האמת הפכה לפוסט אמת, הניוז הם בעצם פייק ניוז, לכל יועץ/שר/נשיא יש עובדות אלטרנטיביות להציג בחשבון הטוויטר שלו, ושהכותרת של ה"פוליטיקו" האמריקאי בעת ביקור קנצלרית גרמניה בבית הלבן היא ש"מנהיגת העולם החופשי נפגשה עם נשיא ארצות הברית", צריך להודות שהמציאות הייתה ונותרה התסריטאית הכי מופרעת בשכונה. ועדיין, שתי סדרות מז'אנר ההיסטוריה החלופית הדיסטופית, "האיש במצודה הרמה" ו-"SS-GB" מצליחות לעשות את הדבר הכי קרוב לכך. לא רק משום הפתיחים המהממים של שתיהן, והשימוש בדימויים דוגמת צלבי קרס ענקיים התוחמים את הפרלמנט הבריטי לגדות התמזה, או גברת החירות האמריקאית שמחליפה את הלפיד בהצדעה במועל יד. לא חסרות סדרות עם דמיון מפותח, שלא לומר בדיוני ובוטה. מה גם שהיסטוריה חלופית היא ז'אנר פופולרי הן בספרות (וגם שתי הסדרות הללו מבוססות על יצירות ספרותיות), והן בקולנוע, עם דוגמה טרייה ופרועה בדמות הממזרים חסרי הכבוד של טרנטינו.

מה שאפקטיבי גם ב-SS-GB ובעיקר ב"האיש במצודה הרמה" הוא שלמרות סיפור המסגרת הדיסטופי שביסודן – ניצחון הנאצים במלחמת העולם השנייה – ביסוד הנפשי שלהן, שמקבל ביטוי בעיצוב הדמויות כמובן, הן נשארות נאמנות לטבע האדם (במסגרת הנסיבות). הווה אומר, עם אנשים שנוהגים כאנשים רגילים, ולא כמפלצות מופרעות – ומכאן שגם מעוררים הזדהות. ויש כאן מכל הטיפוסים: בין שזה הסתגלן, האופורטוניסט, האכזר, האמפתי, האדיש, המדחיק, המשת"פ, ובין שזה האידיאליסט. בשתי הסדרות, היוצרים לוקחים את הניצחון הגדול ביותר של העולם הנאור והופכים את היוצרות, בשביל ללמד לקח שגם היום, כשאנחנו ב"צד הנכון של ההיסטוריה", אין לקחת את המציאות כמובן מאליו. מישהו, מתישהו, איפשהו, נלחם עליה וגם הקריב. וחשוב לא פחות, אין שום תעודת ביטוח שאותה דיסטופיה לא תתרחש בעתיד.

גולת הכותרת היא "האיש במצודה הרמה", מבית ההפקה עתיר המיליארדים של אולפני אמזון ושל היוצר פרנק ספוטניץ (לשעבר ב"תיקים באפלה"), שסיימה זה עתה את העונה השנייה שלה. יצירה מרשימה הן מבחינת האיכות האסתטית הכמו-קולנועית והמוקפדת שלה; והן מבחינה פילוסופית עם מאסה מרתקת על טבע האדם באשר הוא. בסדרה, המבוססת על ספרו של פיליפ ק. דיק מ-1962, השנה היא גם כן 1962, אלא שאת המלחמה ניצחו מדינות הציר בראשות גרמניה ויפן, וצפון אמריקה כבושה, משועבדת ומחולקת ביניהן. המזרח לנאצים, כשניו יורק היא העיר המרכזית ברייך האמריקאי, לאחר שוושינגטון הושמדה בפצצת אטום. המערב ליפנים, כשסן פרנסיסקו היא שלוחתם. שתי מעצמות–על שמחלקות ביניהן את העולם, בדומה לאופן שבו ארצות הברית וברית המועצות חילקו את גרמניה ואת העולם לאחר המלחמה (והשקות יש למכביר).

מבלי להיכנס יתר על המידה לפרטים, נאמר שאת העונה הראשונה, שהתנהלה לא אחת מעט בעצלתיים, ניצלו יוצרי הסדרה בעיקר על מנת לבסס עולם חלופי אמין בהוויה שלו, ודמויות לפעול דרכן, תוך היצמדות לכמה צירי עלילה שנעים בקווים מקבילים. למן היווצרותו של העולם הזה, בעונה השנייה התנאים הפכו בשלים לדרמה להתחולל, ולעלילות להתחבר, עם מתח שיודע להיבנות בחוכמה ולהגיע לשיאים ראויים.

בעוד ש"האיש במצודה הרמה" בונה עולם מורכב, ומדלגת בין העלילות והיבשות, SS-GB מבית היוצר של BBC שעולה בימים אלה בשירותי ה-VOD של HOT ובסלקום TV, המבוססת על ספרו של לן דייטון מ-1978, מתחוללת בתוך סד עלילתי צר הרבה יותר, עם סיפור שרלוק הולמסי שמתחיל כבלשי טיפוסי. היא מתמקדת בנעשה בתוך בריטניה, כאשר השנה היא 1941, צ'רצ'יל הוצא להורג, המלך נכלא, וכמו צרפת בזמנו, גם היא נכבשה על-ידי הנאצים.

כמו באיש במצודה הרמה, גם SS-GB שמה דגש על הפעילות המחתרתית מחד ועל מאבקי הכוח בצמרת הנאצית מאידך כבעלי פוטנציאל לפורר את הדיקטטורה. וכמו בסדרה האמריקאית נקודת המפתח שאליה מתנקזים היא פצצת האטום כנשק יום הדין – וזה גם המקום להיזכר באמירתו המפורסמת של איינשטיין שהוא אינו יודע באיזה נשק ישתמשו במלחמת העולם השלישית, אבל בזו הרביעית, ישתמשו במקלות ובאבנים. וזה נכון לכל מציאות באשר היא.

@@

SSGB 2
סם ריילי כבלש דאג ארצ'ר ב-SS-GB. צילום באדיבות HOT

 

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “עובדות אלטרנטיביות / עונה שנייה מופתית ל"האיש במצודה הרמה", ופתיחה מסקרנת ל-SS-GB

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s